2414/588
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Rund vase af lertøj dekoreret med med mørkebrun og rødbrun dekor på lys base. Sign. HAK, stemplet Danmark. Udført hos Kähler. H. 31. Diam. 20.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Vasens yderside med et ca. 1 cm. diam. afslag. Fodrand med enkelte afslag. Se venligst detaljefotos.
Moderne kunst og design, 2. april 2024
Vurdering
Hammerslag