2132/703
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 290”. Lænestol med stel af eg, løse hynder i sæde og ryg betrukket med blågrøn uld. Udført og stemplet hos Getama, Gedsted.
Litteratur: Mobilia no. 82–83, 1962.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Overflade ridser og mærker. Senere skumhynder
Moderne kunst og design, 10. august 2021
Vurdering
Hammerslag
12 bud