2132/522
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Ægget”. Hvilestol med profileret stamme og drejelig firpasfod af aluminium, betrukket med patineret cognacfarvet skind og hynde af sort uld. Model 3315. Designet 1958. Udført og stemplet hos Fritz Hansen.
Stemplet 520015.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Patineret skind med overfladekrakeleringer.
Moderne kunst og design, 10. august 2021
Vurdering
Hammerslag
11 bud