902/​1093

Barbro Nilsson (f. Malmö 1899, d. Höganäs 1983)

“Snedrutan, grön”. Håndvævet tæppe af uld i reliefflossa teknik med geometrisk mønster med grønne felter. Formgivet 1950. Sign. AB MMF BN. Udført hos AB Märta Måås-Fjetterström, anden halvdel af 20. årh. L. 216. B. 146.

Design: Sølv, keramik, møbler, belysning og tæpper, 10. juni 2021

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

26.000 DKK