902/1093
Barbro Nilsson (f. Malmö 1899, d. Höganäs 1983)
“Snedrutan, grön”. Håndvævet tæppe af uld i reliefflossa teknik med geometrisk mønster med grønne felter. Formgivet 1950. Sign. AB MMF BN. Udført hos AB Märta Måås-Fjetterström, anden halvdel af 20. årh. L. 216. B. 146.
Design: Sølv, keramik, møbler, belysning og tæpper, 10. juni 2021
Vurdering
Hammerslag