Ubekendt maler, ca. 1900
Portræt af en kvinde med en stor fjerprydet hat. Usigneret. Kul på papir monteret på pap. Bladstørrelse 62×48. Uindrammet.
I nedre venstre hjørne stemplet: Tegne- og Kunstindustriskolen for Kvinder. Tegning nr. Udført med vejledning. Approberet: j. s.
Papiret er gulnet. Mindre misfarvninger. Kantrifter og enkelte tilfælde af papirtab og nålehuller langs kant.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. januar 2021