2104/​265

Ubekendt maler, ca. 1900

Portræt af en kvinde med en stor fjerprydet hat. Usigneret. Kul på papir monteret på pap. Bladstørrelse 62×48. Uindrammet.

I nedre venstre hjørne stemplet: Tegne- og Kunstindustriskolen for Kvinder. Tegning nr. Udført med vejledning. Approberet: j. s.

Papiret er gulnet. Mindre misfarvninger. Kantrifter og enkelte tilfælde af papirtab og nålehuller langs kant.

Ældre malerier, møbler og varia, 25. januar 2021

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

1.700 DKK

1.700 DKK
1.650 DKK
1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK