Robert Storm Petersen (f. Valby 1882, d. Frederiksberg 1949)
Kaffegrossereren vender hjem fra Amerika. Usign. Mixed media på papir med bevægeligt fuglehoved. Lysmål 51×74.
Proveniens: Erhvervet af nuværende ejers familie direkte fra den portrætterede grosserers familie. Det har altid heddet sig i ejerfamilien, at kaffegrossereren spurgte sin kone, hvad hun ønskede, at han skulle købe med hjem fra Amerika - hvortil hun svarede: “En natkjole og en papegøje”
Tidligere forevist Jens Bing og senest Nicolai Brandt på Storm P. Museet.
Malerier og grafik, 7. juni 2017