2415/2
Italiensk Louis XVI gueridon af delvist bemalet og forgyldt træ, rigt udskåret med blomster og bladværk, stående på let tilspidsede kannelerede ben hvorimellem sprosser og vase. 18. årh.s slutning. H. 72,5. Diam. 49.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Løse pyntelister.
Ældre malerier, møbler og varia, 8. april 2024
Vurdering
Hammerslag