Foto endnu ikke klar
886/​286

Meissen pagoda figur af porcelæn siddende med krydsede ben med nikkende hoved, tunge og hænder, iført en forgyldt blonde krave, hans kappe dekoreret med Indianische Blumen. Mærket med krydsede sværd i underglasur blå. Tyskland, 19. årh.s slutning. H. 32 cm.

Oprindelig Wackelnpagode og modelleret af J.J. Kändler ca. 1762.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: varia@bruun-rasmussen.dk

Varia, møbler og tæpper, 29. maj 2019

Vur­dering

60.000–80.000 DKK

Hammerslag

40.000 DKK