2050/​8559

Russisk empire konfektskål af delvis forgyldt sølv, støbt fane med blomster og bladværk. Kyrillisk mestermærke MG, antagelig Matveo Gretchushnikov, guardein Nikolaj Lukich Dubrovin 1822, Moskva bymærke, lødighed 84. Vægt 222 g. L. 16. H. ekskl. hank 7.

Proveniens: Den danske gesandt og generalkonsul Hans Poul Hoffmeyer (f. Kauslunde 1893, d. Hamborg 1962). Legationssekretær i Wien, Berlin, Moskva og Warszawa i 1920'erne, senere legationsråd i Berlin og Paris, Tyrkiet, Israel og Grækenland samt endelig generalkonsul i Hamborg fra 1954. Hoffmeyers samlerinteresse var stor, og han erhvervede sølv i alle byer, hvor han var udstationeret. Herefter dennes efterkommere til idag.

Hank knækket ved montering. Fremstår med alders- og brugsslitage. Fod let løs ved samling.

Russisk tema, 7. december 2020

Sølv ▸ Rusland

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

1.050 DKK

1.050 DKK
(Autobud) 1.000 DKK
1.000 DKK
(Autobud) 950 DKK
900 DKK
(Autobud) 850 DKK
800 DKK
750 DKK