Ole Kreutzmann, m.fl. (f. Grønland 1898, d. 1983)
5 figurer af kaskelot tand i form af inuitter. H. 9–13 cm (5)
Proveniens: Hendes Højhed Prinsesse Elisabeth til Danmark (1935–2018).
Cites medfølger.
Mangler og mindre afslag. Visse lande uden for EU (tredie lande) forbyder import af effekter som indeholder materialer fra truede arter. Dette katalognummer kan være omfattet af en sådan bestemmelse, hvorfor det tilrådes potentielle købere at gøre sig bekendt med disse regler.
Varia, 24. januar 2019
19 bud