Heinrich E. C. Wenck (f. Aarhus 1851, d. 1936)
Fritstående skrivebord af mahogni, massiv plade med profileret pladekant, sarg med to skuffer, konsoller hver med fyldningslåge samt armstol af egetræ. 20. årh.s begyndelse. H. 74. L. 190. B. 109. (2)
Brugsslitage. Ridser og mærker. Revner i træet. Manglende ornamenter. Nøgle medfølger ikke. Aflåst.
Ældre malerier og møbler, 7. november 2016