2232/9018
Dansk maler, 18. årh.
En bogfinke på en gren. Usigneret. Betegnet Bogfinke Jan. 1797. Vandfarve, gouache og pen på papir. Lysmål 13,5×13,5.
Monteret i passepartout. Let gulnet og med en smule pletter. Undersøgt i rammen.
Kunst på papir, 8. august 2022
Vurdering
Hammerslag
12 bud