2440/​1296

A. Michelsen

Marguerit smykkesæt af forgyldt sterlingsølv bestående af broche, armbånd og halskæde i form af margueritter af hvidt emalje. Broche B. 12 mm. L. 3,3 cm. Armbånd B. 11 mm. L. 19,3 cm. Halskæde B. 11 mm. L. 44,5 cm. (3)

Tre æsker medfølger.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Emalje fremstår slidt, primært på armbånd.

Danske mestre, 2. oktober 2024

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK