Peter Ilsted (f. Sakskøbing 1861, d. København 1933)
“To piger ved et vindue”. Sign. Peter Ilsted, 100/49. Mezzotinte i farver. Lysmål 43×35. Uindrammet.
Litteratur: Theodore B. Donson, “The Mezzotints of Peter Ilsted”, nr. 29.
Reparationer. Enkelte ridser og enkelte mindre fugtpletter og misfarvninger. Overfladisk papirtab i venstre kant. Monteret i passepartout.
Ældre malerier, møbler og varia, 10. maj 2021
14 bud