“Gammelriflet” bestik med tidligere indgraveringer for Frederik VIII, bestående af seks middagsknive, seks middagsgafler og seks suppeskeer. A. Michelsen, København 1846–1861. Vægt ekskl. knive 833 g. L. 20,5–25 cm. (18)
Ti dele indgraveret F. P. z. H.-G. for Friedrich Prinz zu Holstein-Glücksburg samt dateret 1 stk. 1846, 4 stk. 1847, 1 stk. 1848, 2 stk. 1850 og 2 stk. 1853. Otte dele indgraveret P. F. t. D. for Prins Frederik til Danmark samt dateret 3 stk. 1854, 2 stk. 1855, 1 stk. 1857 og 2 stk. 1861.
Frederik VIII af Danmark blev født prins Frederik af Slesvig-Holsten-Sønderborg-Glücksborg. Ved Londontraktaten 1852 godkendte stormagterne, at Frederik VIIIs far, Prins Christian (IX) blev udnævnt til dansk tronfølger efter den barnløse Frederik VII. Denne aftale trådte i kraft i Danmark ved tronfølgeloven af 1853. Hermed ændredes Frederik VIIIs titel til Prins Frederik til Danmark. Ændringen af Frederik VIIIs titel ses af ovenstående sølvtøj.
Proveniens: Efterkommere af Frederik VIII af Danmark.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 10. august 2020
36 bud