2118/840
Stig Lindberg (f. Umeå, Sverige 1916, d. Italien 1982)
Fem dele stentøj dekoreret med brune glasurer. Bestående af tre vaser, en skål og en lågkrukke. Sign. Stig L., med studiohånd. Udført hos Gustavsberg, Sverige. H. 5,5–16,5. (5)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 4. maj 2021
Vurdering
Hammerslag