Max Ernst (f. Brühl, Köln 1891, d. Paris 1976)
“La Ballade du Soldat IV”. Sign. Litografi nr. 63/79 trykt på japansk rispapir, 1972. Bladmål 38,2×28,2. Uindrammet
Afbildet i værkfortegnelsen Spies/Leppien nr. 218 IV.
To små klisterpapirrester på værkets bagside i øverste papirkant, ellers perfekt stand
Kunst, antikviteter & design, 11. august 2022