2024/825
Dansk design
Art déco loftslampe af forniklet metal, monteret med skærme af matglas. 1930'erne. H. 64. Diam. 43.
Proveniens: Badeanstalten Spanien, Århus.
Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Skæm med kanthak. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 9. juni 2020
Vurdering
Hammerslag