2114/​151

Russisk gudsmoderikon “Kazanskaya”, tempera på træpanel monteret med delvis forgyldt sølv oklad. Mestermærke AH, Moskva bymærke, lødighed 84. 19. årh.s slutning. Monteret i senere kiot. Ikon 22×28. Kiot 62×44.

Ikon: krakeleringer samt afskalninger på bemalet del. Oklad med mindre buler og brud. Kiot: Enkelte smålister mangler. Små dele af ornamentik mangler.

Ældre malerier, møbler og varia, 5. april 2021

Vur­dering

4.000–5.000 DKK

Hammerslag

2.500 DKK
(Autobud) 2.400 DKK
2.300 DKK
2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK