2114/151
Russisk gudsmoderikon “Kazanskaya”, tempera på træpanel monteret med delvis forgyldt sølv oklad. Mestermærke AH, Moskva bymærke, lødighed 84. 19. årh.s slutning. Monteret i senere kiot. Ikon 22×28. Kiot 62×44.
Ikon: krakeleringer samt afskalninger på bemalet del. Oklad med mindre buler og brud. Kiot: Enkelte smålister mangler. Små dele af ornamentik mangler.
Ældre malerier, møbler og varia, 5. april 2021
Vurdering
Hammerslag