2131/975
Herbert Krenchel (f. Frederiksberg 1922, d. 2014)
Skål og to mindre skåle af metal, dekoreret med orange og turkis emalje. H. 11,5. Diam. 38 og H. 5,5. Diam. 12. (3)
Mindre afslag på emalje. Almindelig brugsslitage, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 3. august 2021
Vurdering
Hammerslag