2313/181
Processionslygte af delvis bemalt metal, sekssidet med hvælvet og gennembrudt “tag”. I siderne farvelagte stik med helgerne bag glasruder. Sydeuropa. H. 56 cm. Derudover en håndlanterne, Nordtyskland. H. 30 cm. 18/19. årh. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Håndlanternens sideruder revnede.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. marts 2023
Vurdering
Hammerslag