2416/​777

Erik Kolling Andersen (f. 1921)

Armstol med stel af mahogni, ryg med to vertikale sprosser. Sæde betrukket med sort skind. Udført hos snedkermester Peder Pedersen, 1950'erne.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og nogle slag/hak. Skind med pletter, smuds og mindre defekt.

Moderne kunst og design, 16. april 2024

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK

3.000 DKK