2443/197
Rundt skrin af forgyldt sølv, også indvendigt, rigt dekoreret med filigran af sølv, lågknop prydet med facet-slebet glasflus. Tilsyneladende ustemplet. Norge, ca. 1700. Vægt 262 g. H. 4,5. Diam. 10,5 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage, inklusive indvendig slidt forgyldning, nogle skader på filigran samt løs indvendig top (= antagelig ikke original skrue-skive).
Ældre malerier, møbler og varia, 21. oktober 2024
Vurdering
Hammerslag