Foto endnu ikke klar
891/​18

Anna Ancher (f. Skagen 1859, d. sst. 1935)

Den røde stue på Amalievej. Datteren Helga læser ved vinduet. Sign. A. Ancher 1900. Olie på lærred. 70×55.

Michael og Anna var ofte i København i forbindelse med at de udstillede på Charlottenborg og Helga var begyndt tegneundervisning i hovedstaden. De besluttede sig derfor at købe et hus i stedet for altid at skulle bo på hotel. Valget faldt på huset på Amalievej 6 på Frederiksberg, som de erhvervede 1898. Det blev solgt igen 1913. Det var tegnet af maleren Constantin Hansen og huset, der var i to etager var indrettet med atelier. Siden lod Hansen Thorvald Bindesbøll tegne en atelierbygning på husets østre side.

Huset eksisterer ikke længere og der findes ingen grundplan. Elise Konstantin Hansen husker fra sin tid i huset bl.a. den røde dagligstuestue, som hun anså for at være det kønneste sted, hun havde kendt.

Der kendes malerier af både Michael, Anna og Helga fra den røde stue. Her har Anna skildret Helga siddende ved flisebord ved vinduet, hvor solnedgangen farver stuen ekstra rød.

Inge Mejer Antonsen, “Et kunstnerhjem”, 2017 kapitel 6 s. 96–106, beskriver detaljeret om boligen på Amalievej.

Skagens Kunstmuseer ejer en mindre studie (34,8×26,9) af maleriet. Dette afbildet s. 99 i “Et kunstnerhjem”.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og tegninger, 26. november 2019

Vur­dering

300.000–350.000 DKK

Hammerslag

550.000 DKK