Erik Hoppe (f. Ødis 1896, d. Kvam, Norge 1968)
Figur i Søndermarken, København. Sign. Hoppe 45. Olie på lærred. 76×88.
Original stand. Generelle ujævnheder i lærredet samt områder med optørringsrevner og krakeleringer. Små originale nålehuller i lærredets øverste højre hjørne. Blændrammen er skæv.
Malerier, skulpturer og grafik, 29. september 2022