2434/​736

Svend Hammershøi (f. Frederiksberg 1873, d. sst. 1948)

Et par bordlamper af lertøj. Modelleret med riller samt stiliseret ornamenik i relief, dekoreret med hhv. hvid og sort dobbeltglasur samt uranglasur. Sign. HAK, Danmark. Udført hos Kähler. H. inkl. montering 34,5. (2)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Hvid/sort lampe med mindre skævhed, afslag ved lednings-hul, samt afslag og reparation på øverste kant. Gul lampe med reparation på side. Se venligst detaljefotos.

I Lyngby
Vur­dering

4.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?