2411/732
Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
Vase af stentøj, modelleret i oval form med smal cirkulær munding. Øverste del modelleret med riller. Dekoreret med rødbrun glasur. Sign. E.ST.N. Udført og stemplet hos Saxbo, Denmark, 161. Udført 1950–1968. H. 12,5. L. ca. 10. B. ca. 8.
Proveniens: Tidligere ansat ved Saxbo.
Dette værk er en del af vores tema: Kunstens kvindelige pionerer 1850-1950
Almindelig brugs- og alderspatina.
Moderne kunst og design, 12. marts 2024
Vurdering
Hammerslag
14 bud