Vilhelm Petersen (f. København 1812, d. sst. 1880)
“Studie af en skrænt i skoven”. Usigneret. Dateret 30. August 1843. Olie på papir monteret på malepap. 18×26.
Mona Christensens og Jan Fayes fortegnelse over Vilhelm Petersens malerier nr. 87.
Udstillet: Helsingør Kommunes Museer - Marienlyst Slot, “Vilhelm Petersen - en glemt guldaldermaler”, 1990 nr. 87.
Proveniens: Fransk privatsamling.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. november 2019