2103/306
Kaminur af patineret bronze med liggende sfinx, base af sort og rød marmor hvori urværk. Skiven sign. H.E. Holst, Kjöbenhavn. Ca. 1900. H. 49. B. 46. D. 21.
Pendul og optræksnøgle mangler. Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. januar 2021
Vurdering
Hammerslag