822/​701

John Kacere (f. Walker, Iowa 1920, d. 1999)

Købt af ARoS i oktober 2011.

“Joni 90”. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 101×152.

Proveniens: The San Francisco Art Exchange.

Bogen “Kacere” (Jean Louis Ferrier, Paul Brach), Galerie Lavignes-Bastille 1989, medfølger.

Moderne malerier, 3. oktober 2011

Vur­dering

250.000 DKK

Hammerslag

365.000 DKK