Hans-Peter Zimmer (f. Berlin 1936, d. Braunschweig 1992)
“Veteranen”. Sign. Zimmer 61; sign. og dateret (1962) med titel på bagsiden. Olie på lærred. 153×120.
Proveniens: Galerie Westing, Odense (label på bagsiden).
Malerier, skulpturer og lydoptagelse med John Lennon, 28. september 2021