2124/​508

Ib Kofod-Larsen (f. 1921, d. 2003)

Skænk af palisander, front med fire skuffer samt fire låger bag hvilke hylder og bakker. Model FA 66. Udført hos Faarup Møbelfabrik i 1970'erne. H. 77. B. 230. D. 50.

Litteratur: Mobilia no. 129, april 1966.

Stand

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.

Auktion

Moderne kunst og design, 15. juni 2021

Kategori
Vur­dering

25.000 DKK

Solgt

Hammerslag

23.000 DKK  

4 bud

Tidspunkt Byder Bud
(Autobud) 23.000 DKK
22.000 DKK
21.000 DKK
20.000 DKK