2131/928
Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)
Rektangulært sofabord af mahogni. Udført hos Rud. Rasmussens snedkerier. H. 53. L. 135. B. 55.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 3. august 2021
Vurdering
Hammerslag