Mogens Lassen (f. København 1901, d. Holte 1987)
Skammel af massivt teak med halvcirkelformet sæde, opsat på tre runde, tilspidsende ben. Formgivet 1942. Udført hos snedkermester K. Thomsen.
Model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs udstilling på Kunstindustrimuseet 1942.
Litteratur: Grete Jalk [red.], “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 2, s. 185.
Lisbet Balslev Jørgensen: “Arkitekten Mogens Lassen”, afb. s. 39.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Sæde restaureret med fyldninger.
Moderne kunst og design, 21. september 2021
14 bud