2138/​789

Mogens Lassen (f. København 1901, d. Holte 1987)

Skammel af massivt teak med halvcirkelformet sæde, opsat på tre runde, tilspidsende ben. Formgivet 1942. Udført hos snedkermester K. Thomsen.

Model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs udstilling på Kunstindustrimuseet 1942.

Litteratur: Grete Jalk [red.], “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 2, s. 185.

Lisbet Balslev Jørgensen: “Arkitekten Mogens Lassen”, afb. s. 39.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Sæde restaureret med fyldninger.

Moderne kunst og design, 21. september 2021

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

8.000 DKK

14 bud

8.000 DKK
(Autobud) 7.500 DKK
7.500 DKK
(Autobud) 7.000 DKK
6.500 DKK
(Autobud) 6.000 DKK
6.000 DKK
5.500 DKK
5.000 DKK
4.800 DKK
4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK