Christian Eckardt (f. København 1832, d. sst. 1914)
“Tidlig Formiddag ved Indløbet til Genuas Havn”. Sign. C. Eckardt Genua 26/6–74. Olie på lærred. 31,5×50.
Udstillet: Charlottenborg, 1875 nr. 55.
Minimal retouchering. Lærredet er dubleret. Enkelte mindre afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 23. november 2020
22 bud