2422/​512

“Bamsestolen”. Øreklapstol med negle og ben af teak. Sider og dybthæftet ryg med knapper, betrukket med grøn og ternet uld. Model AP 19. Designet 1951. Udført hos AP-Stolen, København. 1960'erne.

Bamsestolen blev første gang præsenteret på udstillingen “Tidens Møbler” i Forum 1952.

Litteratur: Johan Møller Nielsen, “Wegner en dansk Møbelkunstner”, 1965, s. 70.

Litteratur: Per H. Hansen & Klaus Petersen, “Moderne dansk møbeldesign”, 2007, s. 164.

Litteratur: Per H. Hansen & Klaus Petersen, “Den store danske møbelguide”, 2005, s. 329.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Keder med slitage.

Moderne kunst og design, 28. maj 2024

Vur­dering

70.000 DKK

Hammerslag

60.000 DKK

60.000 DKK