2049/​14

Sign. Isfahan tæppe på silkekæde, klassisk medaljon design med slyngede grene, ornamenter, blomster og bladværk på lys bund, ca. 1 million knuder pr. kvm. Persien. 20. årh. 309×201.

Condition

Minor wear. Worn fringes. Slight color run. Slight faded.

Auction

Paintings, furniture and varia, 30 November 2020

Category
Estimate

10,000 DKK

Sold

Price realised

8,000 DKK

3 bids

When Bidder Bid
8,000 DKK
7,500 DKK
7,000 DKK