2049/​14

Sign. Isfahan tæppe på silkekæde, klassisk medaljon design med slyngede grene, ornamenter, blomster og bladværk på lys bund, ca. 1 million knuder pr. kvm. Persien. 20. årh. 309×201.

Condition

Minor wear. Worn fringes. Slight color run. Slight faded.

Auction
Category
Estimate

10,000 kr.

Sold

Price realised

8,000 kr.

3 bids

When Bidder Bid
294688 8,000 kr.
992058 7,500 kr.
294688 7,000 kr.