900/​434

Pablo Picasso (f. Malaga 1881, d. Mougins 1973)

“Femme du barbu”, 1953. Stemplet Edition Picasso. Madoura plein feu. Kande. Edition 500 ex. Polykromt, delvist glaseret og bemalet fajance. H. 37,5.

Litteratur: Ramié 193. Proveniens: Arkitekt Jørn Utzon.

Malerier, skulpturer og grafik, 10. marts 2021

Vur­dering

175.000–200.000 DKK

Hammerslag

240.000 DKK