845/​351

Dansk rokoko kommode, Mathias Ortman maner, af guldstafferet nøddetræ, plade af hvid Carerra marmor, afskårne hjørner med forgyldte ornamenter af bly. 18. årh.s midte. H. 82. B. 72. D. 50.

Proveniens: Kommoden er købt hos Passer Antik.

Russisk kunst og antikviteter, 27. november 2013

Vur­dering

60.000 DKK

Hammerslag

60.000 DKK