1846/​675

Vicke Lindstrand (f. Sverige 1904, d. 1983)

Fire vaser samt tre skåle af klar glas, indlagt med luftbobler. Alle sign. Udført hos Kosta, Sverige. H. 4,4–29. Skåle L 16,5 og 20. (8)

Almindelig patina, herunder nogle overfladeridser og mærker. To vaser med noget glaspest.

Moderne kunst og design, 13. november 2018

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

550 DKK

13 bud

(Autobud) 550 DKK
500 DKK
(Autobud) 460 DKK
440 DKK
420 DKK
(Autobud) 400 DKK
380 DKK
(Autobud) 300 DKK
290 DKK
(Autobud) 280 DKK
270 DKK
260 DKK
250 DKK