786/​44

C. C. Andersen (f. København 1849, d. Hellerup 1906)

“Salem! Husets Herre vender hjem”. Sign. C. Chr. Andersen 85. Olie på lærred. 195×165.

Udstillet: Charlottenborg 1886 nr. 20. C. C. Andersen dimitterede fra Kunstakademiet 1871, samtidig dygtiggjorde han sig desuden på G. F. Hetschs private tegneskole (arkitekturtegning) og tog uddannelse som konservator. I årene 1882–1883 fortog han en længere rejse til Spanien, Nordafrika og Italien. C. C. Andersen var en populær genre- og historiemaler, derudover var han kendt for sine portrætter og sin store interesse for arkitekturen og arkitekturmaleriet. Nærværende maleri lader genremaleriet og arkitekturen gå op i en højere enhed. Det arkitektoniske forlæg er det mauriske palads Alhambra. Under de smukt dekorerede hvælvinger og søjlegangen med kigget ind til den charmerende “Løvegård” udspiller sig et helt lille sceneri med to tjenere, der ydmygt kaster sig for fødderne af deres hjemvendte herre. Proveniens: Børglum Kloster.

Udsøgte malerier, 22. april 2008

Vur­dering

500.000 DKK

Hammerslag

500.000 DKK