Victor Manuel Garcia Valdez (f. Havana, Cuba 1897, d. sst. 1969)
Landsby med figurer ved flod. Sign. Victor Manuel. Olie på plade. 47×34.
Proveniens: Niels og Bente Neustrup, Danmark. Niels Neustrup var i 1980erne ansat i det danske Udenrigsministerium som Charge d'Affaire på Cuba, hvor værket er erhvervet.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og foto, 3. marts 2020