2131/​685

Henry Heerup (f. København 1907, d. sst. 1993)

“Ægget”, “Kaffetrolden” og “Grafik-plakat”. To sign. Heerup, 29/300, 203/500 samt én med tryksign. Litografier i farver efter oliekridtstegninger. Lysmål 67×48, 67×48 og 69×50. (3)

Litteratur: Moestrup nr. 263, 265 og 202.

Undersøgt i ramme. Papiret er gulnet. Enkelte misfarvninger.

Moderne kunst og design, 3. august 2021

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.600 DKK

1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK