Henry Heerup (f. København 1907, d. sst. 1993)
“Ægget”, “Kaffetrolden” og “Grafik-plakat”. To sign. Heerup, 29/300, 203/500 samt én med tryksign. Litografier i farver efter oliekridtstegninger. Lysmål 67×48, 67×48 og 69×50. (3)
Litteratur: Moestrup nr. 263, 265 og 202.
Undersøgt i ramme. Papiret er gulnet. Enkelte misfarvninger.
Moderne kunst og design, 3. august 2021