Peter Ilsted (f. Sakskøbing 1861, d. København 1933)
“Fra haven i Villa d'Este”. Sign. Peter Ilsted 50/1. 1931. Opus 70. Mezzotinte i farver. Pladestørrelse 15,5 × 22.
Udstillet: Charlottenborg 1933 nr. 156.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 736, 2007 nr. 624.
Papiret er gulnet. Undersøgt i ramme.
Kunst på papir, 3. august 2020
22 bud