2043/​590

Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)

Hugo Grün

Marmeladekrukke af stentøj modelleret med vertikale riller i relief. Dekoreret med grøn glasur med brunsorte elementer. Sign. monogram, 129. Forsynet med låg af sølvplet. Stemplet H.Gr. Prima NS. H. 11,5.

Få meget minimale afslag på profileringer.

Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020

Vur­dering

1.500 kr.

Hammerslag

1.400 kr.

14 bud

(Autobud) 1.400 kr.
1.350 kr.
(Autobud) 1.300 kr.
1.250 kr.
1.150 kr.
1.100 kr.
1.050 kr.
(Autobud) 1.000 kr.
1.000 kr.
(Autobud) 950 kr.
900 kr.
(Autobud) 850 kr.
800 kr.
750 kr.