2043/​590

Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)

Hugo Grün

Marmeladekrukke af stentøj modelleret med vertikale riller i relief. Dekoreret med grøn glasur med brunsorte elementer. Sign. monogram, 129. Forsynet med låg af sølvplet. Stemplet H.Gr. Prima NS. H. 11,5.

Få meget minimale afslag på profileringer.

Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

1.400 DKK

14 bud

(Autobud) 1.400 DKK
1.350 DKK
(Autobud) 1.300 DKK
1.250 DKK
1.150 DKK
1.100 DKK
1.050 DKK
(Autobud) 1.000 DKK
1.000 DKK
(Autobud) 950 DKK
900 DKK
(Autobud) 850 DKK
800 DKK
750 DKK