914/​918

Købt af Nivaagaards Malerisamling i juni 2023. Amor og Psyche. Ca. 1809. Usigneret. Olie på lærred. 36,5×32.

Emil Hannovers fortegnelse over C. W. Eckersbergs malerier, 1898, nr. 71.

Udstillet: Kunstforeningen, “Udstillingen af C. W. Eckersbergs Malerier”, 1895 nr. 46. Charlottenborg, “Sønderjysk Kunstudstilling”, 1937 nr. 78.

Litteratur: Emil Hannover, “Maleren C.W. Eckersberg. En studie i dansk kunsthistorie”, 1898 omtalt s. 34, hvor Hannover fremhæver Eckersbergs påvirkning fra N. A. Abildgaard (1743–1809) i de tidlige malerier både hvad angår valg af motiver og malemåde. Han skriver: “Det er blandt meget andet end et kendetegn paa Paavirkningen fra Abildgaard i de Billeder, der nu fulgte, at Eckersberg med Forkærlighed gav sig til at male den nøgne Menneskeskikkelse, i hvilken den afdøde Mester havde fundet rig Lejlighed til at glimre med sin anatomiske Lærdom, og som han i hvert fald aldrig af Nød havde behøvet at dække med de falske Drapperier. Ogsaa Æmnerne for disse Billeder tilhørte for Størstedelen den Abildgaardske Forestillingskreds”. (N. A. Abildgaard: “Amor og Psyke omfavner hinanden” på Nivaagaards Malerisamling gengivet (Inv. 0183 NMK 2000–1). Peter Michael Hornung og Kasper Monrad, “C.W. Eckersberg - dansk malerkunsts fader”, 2005 omtalt s. 62 afb. s. 63.

Proveniens: Kunsthandler C. L. Foltmar (1895). Direktør Holger Hirschsprung, dennes auktion 292, 1942 nr. 8. Kunsthistorikeren Hans Edvard Nørregård-Nielsen (1945–2023).

Beretningen om Amor og Psyke var yderst populær omkring år 1800. Både N. A. Abildgaard og Thorvaldsen (1770–1844) har før Eckersberg skildret forskellige episoder fra deres historie. Eckersberg har valgt det øjeblik, hvor Psyke - efter at have brudt sit løfte til Amor om ikke at se ham - har vækket den sovende elsker med en dråbe varm olie fra sin olielampe og nu vil forhindre ham i at flygte". Citat fra ovenfor nævnte bog s. 62.

På den internationale scene kan fremhæves billedhuggeren Antonio Canovas (1757–1822) “Psyche vækkes til live af Amors kys”, bestilt 1787 og udført 1793, i dag på Louvre i Paris. Skulpturen regnes for et mesterværk indenfor nyklassicistisk kunst.

Malerier, tegninger og ikoner, 14. juni 2023

Vur­dering

200.000–250.000 DKK

Hammerslag

180.000 DKK