2131/952
Dansk snedkermester
Lænestol med ben af bejdset bøg. Sider samt dybthæftet ryg betrukket med patineret brunt skind. Løs sædehynde betrukket med grøn velour. Udført 1930–1940érne.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak på ben. Skind med pletter, smuds, krakeleringer, defekter og huller. Velour med pletter og smuds. Tre knapper mangler i ryg.
Moderne kunst og design, 3. august 2021
Vurdering
Hammerslag
16 bud