2131/​952

Dansk snedkermester

Lænestol med ben af bejdset bøg. Sider samt dybthæftet ryg betrukket med patineret brunt skind. Løs sædehynde betrukket med grøn velour. Udført 1930–1940érne.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak på ben. Skind med pletter, smuds, krakeleringer, defekter og huller. Velour med pletter og smuds. Tre knapper mangler i ryg.

Moderne kunst og design, 3. august 2021

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

6.500 DKK

16 bud

6.500 DKK
(Autobud) 6.000 DKK
6.000 DKK
5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
4.800 DKK
3.200 DKK
(Autobud) 3.000 DKK
2.900 DKK
(Autobud) 1.800 DKK
1.750 DKK
(Autobud) 1.700 DKK
1.650 DKK
1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK